Strona główna

Błogosławiona Aniela Salawa

Urodziła się 9 września 1881 roku w Sieprawiu, jako najmłodsza córka Bartłomieja i Ewy. Dorastała w wielodzietnej ( 5 braci i 6 sióstr), bardzo ubogiej, ale pobożnej rodzinie. Przez dwa lata chodziła do szkoły, gdzie nauczyła się czytać i pisać. Równocześnie pomagała rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa. W 1897 roku, 16- letnia Aniela otrzymała pracę służącej w Podgórzu, gdzie nawiązała ścisły kontakt z oo. Redemptorystami.

W 18 roku życia złożyła ślub czystości. Z Podgórza przeniosła się do Śródmieścia . W ciągu swego życia kilkakrotnie zmieniała miejsce pracy, ale najdłużej przez okres 11 lat pracowała w domu Marii i Edmunda Fischerów. Stamtąd chodziła na Msze św. do oo. Franciszkanów, który mieli ogromny wpływ na kształtowanie jej osobowości. 27 kwietnia 1900 roku Aniela wstąpiła do nowopowstałego Stowarzyszenia Sług Katolickich, zastępującego jej rodzinę. Od 1903 roku przystępowała codziennie do Komunii św., by w końcu dnia 15 maja 1912 roku rozpocząć nowicjat Trzeciego Zakonu św. Franciszka.

Po wybuchu I wojny światowej aktywnie opiekowała się w Krakowie rannymi żołnierzami w lazaretach i zbierała pieniądze na żywność dla jeńców różnych narodowości. Pod koniec wielkiego konfliktu zaczęła tracić siły- do starych dolegliwości doszły nowe, cięższe ( m.in. rozsiane stwardnienie rdzenia, wrzody żołądka, choroba płuc). Ostatnie 4 lata życia mieszkała w małej izbie, w suterenie, utrzymując się z oszczędności i pomocy od Stowarzyszenia Sług Katolickich. Zmarła w szpitaliku przy ul. Mikołajskiej 12 marca 1922 roku. Okazały pogrzeb odbył się 15 marca na cmentarzu Rakowickim. W 1949 roku odbyła się ekshumacja, a jej szczątki umieszczono w Kaplicy Męki Pańskiej oo. Franciszkanów.

13 sierpnia 1991roku na krakowskim Rynku Głównym Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł na ołtarze Anielę Salawę.